חיפוש

בעיית שורשים בביוב? מה כדאי לעשות עכשיו

שורשים בביוב היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר בישראל שגורמות לנזקים קטנים וגדולים, מסתימות פשוטות ועד לשבירת הצינורות וגרימת נזק גדול ומורכב. העצים החביבים שמסייעים לנו לצל, מגיעים עם מחיר של שורשים בביוב. אם נתקלתם בבעיית שורשים בביוב, הנה מה שאתם צריכים לעשות.

 

סתימת שורשים בביוב

על מנת לפתוח את הסתימות בביוב באופן הנכון ביותר, יש צורך להבין כיצד נגרמות סתימות שורשים. כדי לענות על שאלה זו, שוחחנו עם יוני קוזי, אינסטלטור מוסמך המתמחה בבעיית שורשים בביוב. ( לפרטים נוספים על שורשים בביוב >>> )

השפכים שזורמים באופן בלתי פוסק במערכת הביוב שלנו נראים לנו כמו פסולת שהיינו מעדיפים שתהיה כמה שיותר רחוקה מאתנו, אך למעשה, מדובר כאן בנוזל בעל ערך מינרלי גבוה שעלול להשתוות לסוגי דשנים אותם אנו רוכשים במשתלה. עבור עצים וצמחים שונים בגינה, השפכים הללו הם מקור מזון ומים המסייע להם לגדול ולצמוח.

מרבית הצמחים שאנו מכירים, יחדרו אל צינורות הביוב במקרה של נזילה או סדק בצינור, אך ישנם סוגי צמחים כמו הפיקוס לדוגמא, שאינם מחכים לסדק או לחור על מנת להיכנס לצנרת, הם כבר יעשו את החור בעצמם. כאשר השורשים חודרים לצינורות הביוב, אנחנו אולי לא נרגיש זאת בהתחלה, אבל ככל שהם יגדלו וינסו להגיע עד לפתח הביוב, הם יגרמו לסתימה ויצרו נזקים רבים.

 

הנזקים של השורשים במערכת הביוב

נזקי השורשים תלויים מאוד באיכות הצינור ובעוצמת השורש ועוביו. השורשים בדרך כלל גדלים ומתחברים עד ליצירת חסימה ממשית בפנים הצינור. כשהשורשים חוסמים את המעבר הרציף של השפכים או כאשר נייר טואלט, מגבונים או פסולת אחרת נתקעים בהם, הצנרת תיחסם.

חסימת קווי ביוב עלולה לגרום להצפות ולנזקים נוספים כמו רטיבות, ריח בלתי נסבל ועוד. ישנה חשיבות גדולה מאוד לזמן הטיפול בבעיית השורשים בצנרת. אם לא נתייחס לאיתותים ולא נטפל בבעיה בזמן, השורשים ימשיכו לצמוח במערכת הביוב והם עלולים ליצור לחץ מאסיבי ולגרום לנזקים גדולים יותר שבסופו של דבר, יובילו לקריסה של קו הביוב.

 

כיצד מטפלים בבעיית שורשים בביוב?

בשלב הראשון נצטרך לבצע צילום של קווי הביוב. כאשר אנו מכניסים מצלמה לתוך קו הביוב אנו יכולים לקבל תמונה טובה ומלאה של הנזק הנגרם בעקבות חדירת השורשים, וכך יודעים כיצד ניתן לפתור את הבעיה אחת ולתמיד. צילום קווי הביוב הוא חשוב ביותר מכיוון שאם רק נחתוך את השורשים ונוציא אותם מהצינור, הם עלולים לחזור במהרה. כשאנו מצלמים את קווי הביוב אנו מגלים היכן ממוקם הסדק שדרכו נכנסו השורשים ומתקנים אותו.

בשלב השני, נקבל החלטה האם לחדש את קווי הביוב או האם לנקות את הצינורות באמצעות תהליך מיוחד. את ההחלטה הזו נקבל בעזרת התמונות שיתקבלו מצילום קווי הביוב.

ניקוי הצינורות הוא פתרון זול יותר והוא כולל שטיפה של מערכת הביוב ופיזור חומר משמיד שורשים שימנע מהם לגדול ולגרום לנזק נוסף. פתרון זה יעיל במיוחד כאשר השורשים מגיעים מבריכת הביוב וכאשר אין נזק לצינורות עצמם.

חידוש הצינורות הוא פתרון מעט מורכב יותר שמתחלק לשני מקרים. אם מדבור בשורשים שמגיעים מהחיבור שבין הצינורות לבריכת הביוב, ניתן לתקן את הבעיה באופן פשוט ומהיר יותר שקצת מזכיר את האפשרות של ניקוי הצינורות. אך אם מדובר בשורשים שנכנסו לצנרת שבורה, התיקון מעט מורכב יותר וכנראה שיהיה צורך בתיקון החור ממנו נכנסו השורשים. אם בעיית השורשים מתרחשת בצינורות ישנים, יש צורך לחדש אותם.

 

טיפול יסודי וטיפול מונע

אם בעיית השורשים כבר קיימת, כדאי מאוד לטפל בה באופן יסודי. ישנם פתרונות זמניים וזולים אך בעתיד הלא רחוק הפתרונות הללו יצטברו לסכומים גדולים מאוד והם ילוו בהצפות חוזרות. כשמדובר בבעיית שורשים בביוב חשוב לבחור בפתרונות אינסטלציה שיחזיק לאורך שנים רבות.

אם אתם עדיין לא סובלים מבעיית שורשים, בצעו טיפול מונע שעלול להרחיק את השורשים מפתחי הביוב שלכם. כשאתם נוטעים שיח או עץ חדש, הקפידו לנטוע אותו במקום מרוחק ממערכת הביוב, כך תוכלו להיות בטוחים שהשורשים שלו לא יתקרבו אליה. בנוסף, אם אתם מזהים צמחייה הגדלה באזור הביוב של ביתכם, דאגו לחתוך אותה מפעם לפעם על מנת למנוע ממה לגדול ולגרום לנזק בצנרת.

שורשים בביוב

אולי יעניין אותך גם

צינור מים ראשית
טיפול בנזילות בביתכם

אם הגשם תפס אתכם לא מכונים, והתחילו הנזילות אל תוך הבית, או שאולי מערכת המים שלכם החליטה לעשות קצת בעיות, וצינור אחד התפוצץ, הנה כמה

קראו עוד »