חיפוש

פרגולות עץ

פרגולה מאפשרת ליהנות מהחוץ, מבלי להתפשר על הנוחות של הבית. פרגולה מעץ משתלבת באופן קוהרנטי עם הסביבה והצמחייה ויוצרת מראה טבעי לסביבת הבית, בחצר או במרפסת. קיימים שני סוגים עיקריים של פרגולות עץ  – פרגולות העומדות בפני עצמן, שניתן למקם אותן כל מקום בחצר, ופרגולות המחוברות למבנה, שמהוות מעין חדר חיצוני במרפסת.

כשבוחרים פרגולה מעץ חשוב לדעת מהו סוג העץ ממנו עשויה הפרגולה. חשוב שסוג העץ יהיה עמיד בפני פגעי מזג אוויר, שיהיה אסתטי, שסוג הגימור יתאים לסוג העץ. פנינו לחברת אביב פרגולות, חברה שמתמחה בהקמת פרגולות, שהעניקו לנו טיפים חשובים שיסייעו בבחירה מושכלת של פרגולה מעץ.

 

סוגי העץ המתאימים לבניית פרגולה:

קיימים שלושה סוגי עצים המתאימים לבניית פרגולות:

עץ גושני , עץ רב שכבתי ועץ דו שכבתי, כל אלה מעניקים אווירה טבעית ונעימה לצד מראה אסתטי נקי ומרשים. 

עץ גושני הוא עץ מלא, כלומר עץ טבעי שלא עבר עיבוד כמעט בכלל. עץ גושני מתאפיין בעמידות גבוהה, בחוזק רב ובמראה טבעי ואסתטי. השימוש בעץ גושני נעשה במטרה לשמור על הטקסטורה הטבעית של העץ, שתעניק לפרגולה את מלוא העושר שיש בעץ, לרבות "העיניים" שבעץ והסדקים שבו. חשוב להדגיש כי הסדקים הללו אינם פוגעים באיכות העץ ובחוזקו.
קורת העץ הגושני אינה נוטה להתעקם או לשקוע, והיא יכולה לשאת עליה משקל כבד.

בין העצים הגושניים המתאימים להקמת פרגולה, הם עצי האורן, האשוח, עץ הדגלאס.

עץ אורן – עץ אורן הוא עץ רך יחסית, אך הוא עמיד וחזק. בפני שחיקה, עיוות ופגיעה. המראה שלו טבעי ואסתטי והוא יכול להתאים למגוון סגנונות עיצוב. הוא גמיש , סופג צבע באופן אחיד ומחירו זול יחסית. לכן הוא מאוד פופולרי  בבניית פרגולות.
עם זאת, חשוב לציין כי עץ אורן דורש תחזוקה מסוימת, כגון מריחת שמן או לכה כדי להגן עליו מפני מזג אוויר. 

אשוחית (עץ לבן) – שייך למשפחת האורניים. גדל בפינלנד. זהו עץ חזק וגמיש, ונחשב לעץ איכותי מבין עצי האשוח. צבעו צהוב לבנבן. ניתן לעבד אותו בכל צורה, והוא סופג צבע בצורה אופטימלית. הוא קל במשקלו, ויחד עם זה חזק מאוד, ויכול לשאת עליו משקל כבד.

דאגלס פיר  – עץ מחטני הגדל במערב ארצות הברית ובקנדה. הוא שייך לעצים הרכים שקל לעבד ולעצב אותם, ויחד עם זאת הוא עץ חזק מאוד שיכול לעמוד במשקלים כבדים, ולכן מתאים מאוד לבניית פרגולות. עץ הדגלאס עמיד בפני שחיקה, הוא עמיד בתנאי מזג אוויר משתנים, ועמיד בפני חרקים וריקבון.
המראה הטבעי והאסתטי, צבעו אדמדם והטקסטורה שלו מרשימה, כך שהוא יכול להתאים למגוון סגנונות עיצוב.
הקפדה על תחזוקה שוטפת תאריך את חיי פרגולת הדאגלס לשנים רבות.

ארז – הידוע גם בשמו סידר אדום. נחשב לעץ רך יחסית ומאופיין בריח דומיננטי. הארז האדום, שמוצאו בארה"ב וקנדה, עמיד מאוד לתנאי חוץ, עמיד בפני ריקבון ומים. התכונה הייחודית שלו, שאין צורך לחטא אותו בפני מזיקים מכיוון שיש לו חוסן טבעי. בנוסף הוא קל לעיבוד ולעיצוב. הטקסטורה והטבעיות שלו נשארים לאורך שנים, ללא צורך בתחזוקה מאסיבית.

איפאה עץ איפאה הוא עץ קשה ועמיד בפני מזג אוויר. הוא גדל במדינות טרופיות. בשל עמידותו בפני ריקבון ועובשים, הוא אינו צריך לעבור תהליכי חיטוי. עמידותו נובעת  מצפיפותו הגבוהה. צבעו החום ערמוני מתאים מאוד לפרגולות ולהקמת משטחי עץ עמידים.

בנוסף לעצים הנפוצים הללו, ישנם גם עצים גושניים אקזוטיים, כמו: עץ ונגה , עץ אקליפטוס, עץ רוזווד- שהם עצים קשים ועמידים במיוחד.

העץ הדו-שכבתי או הרב-שכבתי הוא למעשה קורות עץ שהודבקו, שתי קורות (דו שכבתי) או יותר (רב שבתי). היתרון בקורות העץ המודבקות, שאין בהן חריצים וסדקים וכך מקבלת הפרגולה מראה נקי ואלגנטי יותר מאשר פרגולה מעץ גושני, של קורה אחת טבעית. פרגולה מעץ דו שכבתי או רב שכבתי מאפשרת לייצר קורות עץ ארוכות וחזקות, הן פחות מתכווצות ויש להן מרקם אחיד. הן יציבות וחזקות, עמידות בפני פגעי מזג אוויר.

עץ הוא חומר ידידותי לסביבה וניתן לעצב ממנו פרגולות במגוון דגמים וסוגים. הוא מעניק מראה טבעי ואסתטי לבית ולגינה, ויוצר תחושת חמימות ופרטיות.  בבחירת סוג העץ המתאים לבניית פרגולה חשוב לשקול כמה גורמים: תקציב, מיקום הפרגולה, סגנון עיצוב, וצורך בתחזוקה.

פרגולות עץ

אולי יעניין אותך גם