חיפוש

איך מצב הרוח בבית משתנה בעקבות תאורה לא נכונה?

רבים ממעיטים בחשיבות של תאורה נכונה בבית, אך למעשה מדובר באלמנט עיצובי חשוב ביותר אשר יכול להשפיע רבות על הרווחה של כלל בני הבית והמצב הרגשי שלהם. המדריך הבא יסקור טעויות נפוצות הנעשות בעת התקנת גופי תאורה בחלל המגורים, יסביר את ההשלכות של טעויות אלו ויסביר כיצד ניתן להימנע מהם ולתקן אותם.

 

טעות ראשונה: תאורה חזקה מידי

כמו בהרבה דברים בחיים, כאשר מדובר במשהו שאנו תופסים כטוב, אנו רוצים הרבה ממנו, בין אם מדובר בכסף או חברים. גם כאשר מדובר באור, קל לקפוץ למסקנה שאין דבר כזה יותר מידי, וכל המוסיף גורע היא אמרה שנכונה למצבים אחרים לגמרי.

יחד עם זאת, אם יצא לכם לעמוד פרק זמן ממושך באגף התאורה ברשתות לאביזרים לבית ודאי הבחנתם בטעות העומדת בבסיס הקו מחשבה הזה. תאורה רבה מידי יוצרת חום, כאבי ראש ומעודדת לחץ ועוררות יתר. בעת בחירת תאורה לבית, חשוב גם לדעת מתי לעצור.

 

טעות שנייה: תאורה חלשה מידי

טעות נפוצה אף יותר מתאורת יתר הינה מחסור בתאורה. בעיה זאת נפוצה למדי בדירות שכורות שכן לעיתים יש צורך בבעל מקצוע בכדי להתקין גופי תאורה נוספים.

תאורה חלשה מידי בחללי הבית השונים עשויה לעודד עייפות ולפגוע ביכולת הריכוז של בני הבית. יתר על כן, לאור יש השפעה מכרעת על המצב רוח שלנו ומחסור בתאורה עשוי לגרום לתחושת דכדוך ובטווח הארוך אף לתרום להתפתחות של מצבי רוח דיכאוניים.

 

תאורה בגוון לא מתאים

גם תאורה מספקת בגוון לא מתאים עשויה להוביל לפגיעה בתפקוד ובמצב רוח. נכון להיום נעשה שימוש בשני גווני תאורה עיקריים, גוון אחד חם, תאורה צהובה, וגוון אחד קר יותר, תאורה לבנה או תאורה בצבע אור יום.

תאורה בגוון לבן מסייעת לשמירה על ריכוז גבוהה אך מצד שני עשויה ליצור אווירה קרה ומנוכרת ולהעכיר את מצב הרוח של הנוכחים. תאורה צהובה אומנם פחות טובה בעת עבודה ממשוכת שדורשת ריכוז רב, אך היא משרה אווירה חמימה ונעימה יותר. חשוב למצוא את האיזון הנכון בהין שני גווני תאורה אלו בהתאם לייעוד של החדר והפעילות הנעשית בו.

 

תאורה ממוקד אחד

במשקי בית רבים ברחבי הארץ מסתפקים בהתקנת נורות בגוונים מתאימים בכל אותם גופי תאורה אשר נמצאים בנקודות אותן קבעו הקבלנים. מכאן שלא רבים לוקחים את הזמן לבחון את המצב הנתון ומסתפקים בנקודת תאורה אחת או שתיים לכל חלל.

במצב האידיאלי, התאורה בחדר לא תגיע ממקור אור בודד ויחיד, אלא תגיע ממגוון רחב של גופי תאורה, מסוגים שונים ובמיקומים שונים, על התקרה, צמודים לקירות או אפילו ניצבים על פריטי ריהוט שונים או ניצבים על הרצפה בפני עצמם. פיזור תאורה שכזה יאפשר יצירת אווירה נעימה ומזמינה בכל חלל ויתרום להרגשה החיובית שאותו חלל משרה.

בכדי לתכנן את התאורה בביתכם בצורה המיטבית, חשוב להיעזר בידע מקצועי של מומחים ולבחור גופי תאורה איכותיים. היכנסו לאתר הבית של עידה בכתובת https://store.ida-home.co.il/17-גופי-תאורה-לסלון על מנת למצוא מידע מקצועי ומוצרים איכותיים ומעוצבים.

איך מצב הרוח בבית משתנה בעקבות תאורה לא נכונה

אולי יעניין אותך גם