חיפוש

הגן הסודי: מהן העלויות של אחזקת גינה בבית, והאם זה משתלם?

השקעתם בבחירת ריהוט הסלון, הריצוף במקלחת וארונות המטבח והתעמקתם בכל פרט קטן שיהפוך את הבית שלכם למעוצב וגורף מחמאות.

עם זאת, פעמים רבות אנו מתרכזים בחלל החיצוני כלכך – שהגינה לא זוכה ליחס והשקעה, ונשארת מוזנחת.

אך כמה יעלה לכם לגרום לגינה בבית להפוך לפיסת גן עדן מוקפת בעצי פרי ופכפוך מים, והאם זה משתלם?

 

איפה מתחילים?

לעלויות אחזקת גינה בבית פרטי מנעד רחב. תחילה, להקמת הגינה עלות משתנה ולה מספר משתנים. ראשית, לתשתית הקיימת יש השפעה על המחיר – סוג הקרקע קריטי להתאמתה לשתילת צמחים, ולעתים הקרקע הקיימת לא מתאימה. כמו כן, גינות שיש לפנות מהן צמחיה קודמת, סלעים או ריצוף – עשויות לדרוש עלות פינוי ועיבוד שתגרום למחיר לעלות.

פרט לתשתית הנדרשת, לסוג הצמחייה יש השפעה לא מבוטלת על מחיר הגינה – עצי פרי, פרחים, שיחים, דשא ואפילו מזרקות ובריכות נוי, כולם משנים את עלות ההקמה. בנוסף, סוגים נוספים של אדמה וסלעים שנרצה להוסיף לגינה, כמו גם סוג מערכת ההשקייה שנרצה להטמיע בה, ישפיעו על המחיר הסופי.

מחיר התחלתי להקמת גינה יכול לנוע בין אלפי שקלים בודדים ועד לעשרות, ולעתים אף מאות אלפים.

 

תכנון מוקדם

לתכנון מוקדם של הגינה יש חשיבות רבה מבחינת התוצאה הסופית, אך גם מבחינת המחיר. בחירה נכונה של צמחיה, התחשבות בכיווני האוויר והשמש והצבת יעדים ופריטים שעתידיים להיכלל בגינה – תוביל לתכנון נכון של ההוצאות והימנעות מחריגות לא מתוכננות מהתקציב. מומלץ וניתן להיוועץ עם אדריכל נוף או עם איש מקצוע, שיוכל לסייע בתכנון ובהקמה של הגינה בצורה מקצועית.

 

הגודל כן קובע: מה משפיע על מחירי בצמחים?

כמה יעלה לנו לשתול צמחים שונים בגינה? ומהי עלות אחזקתם? גם כאן, מדובר במספר משתנים:

  • גיל הצמחים

בין אם מדובר בעצי פרי או בסוגים שונים של שיחים – גיל הצמח הוא המשפיע הגדול ביותר על מחירו. בעוד מחירו של עץ פרי צעיר נמוך מ – 200 ש"ח, מחירו של עץ בוגר המניב פירות עולה על יותר מ – 700 ש"ח. לכן, מומלץ לרכוש שתילים צעירים של עצים או שיחים, ולתת להם לגדול בגינה.

 

  • דשא

מצד אחד, מחירו של דשא טבעי נמוך באופן יחסי (20-80 ש"ח למ"ר) ממחירו של דשא סינטטי, שעלותו כפולה ויותר. מצד שני, דשא טבעי דורש הוצאות השקיה ותחזוקה שוטפות, אשר מעלים את העלות הסופית. ההחלטה היא שלכם בסופו של דבר – אם יש לכם זמן פנוי לתחזק את הדשא הטבעי, או להוציא מראש סכום גבוה יותר לטובת דשא סינטטי עם מינימום תחזוקה.

 

מה עוד עלול להשפיע על העלויות?

גינה ביתית יכולה לכלול עשרות פרטים: דשא, פרחים, עצי פרי, תבלינים ושיחים מסוגים שונים, אך פרט לצמחיה אפשר להקים בגינה דק, בריכת נוי או מזרקה, מערכות השקיה שונות, פסלים, תאורה, אבני דרך, ריהוט גן – והרשימה עוד ארוכה. בנוסף, עלות תחזוקה שוטפת של גינה פרטית כוללת גינון והשקיה,  התלויות בעובדה אם אתם בוחרים לתחזק אותה בעצמכם או להיעזר בגנן.

 

לסיכום

עלות הקמת גינה בבית פרטי יכולה לנוע מאלפי שקלים ועד לכמה עשרות אלפים. ייעוץ של איש מקצוע, תשתית מתאימה, תכנון נכון ושתילת צמחים צעירים – כולם יכולים להוזיל את העלויות בדרך לגן הקסום שלכם.

 

צמח מטפס

אולי יעניין אותך גם