חיפוש

4 עובדות מעניינות שייתכן שלא הכרתם על בתי כנסת

בהתחשב בכך שמדינת ישראל היא ביתו של העם היהודי, אין זה מפתיע שבישראל יש מספר עצום של בתי כנסת. קטנים, גדולים, שכונתיים, מפוארים, רפורמים או אורתודוקסים, יש בישראל כל סוג של בית כנסת שרק תוכלו לחלום עליו. העניין הוא שעבור חלק ניכר מהישראלים, הפעם האחרונה שהם היו בבית כנסת הייתה בעלייה לתורה. אז הנה ארבע עובדות שאולי לא ידעתם על בתי כנסת. 

 

מה אפשר למצוא בכל בית כנסת?

אמנם ישנם הבדלים בין הזרמים השונים, אך ברובם המוחלט של בתי הכנסת, תוכלו ככל הנראה למצוא מספר מאפיינים זהים בכולם. אחד מהם, והחשוב ביותר, הוא ארון הקודש. ארון הקודש נמצא בקדמת בית הכנסת והוא מכיל בתוכו את ספר התורה, קודש הקודשים.

ארון הקודש יכול להיראות במספר דרכים שונות, תלוי בגודלו ובסגנונו, אך כולם משמשים לשמירת ספר התורה. רהיט נוסף אותו תוכלו למצוא בכל בית כנסת, הוא בימת התפילה, עליה מתפללים. במידה ואתם בוחרים ריהוט לבתי כנסת, מומלץ שסגנון העיצוב יהיה אחיד בין בימת התפילה וארון הקודש.

מה אפשר למצוא בכל בית כנסת

האם זה נכון שבתי כנסת פונים לעבר ירושלים?

זה בהחלט נכון. בתי כנסת, לא רק בישראל, גם בשאר העולם, מתוכננים ונבנים על מנת שקדמת בית הכנסת תופנה לכיוון ירושלים והכותל המערבי. הסיבה לכך היא כדי שהמתפללים יוכלו להתפלל עם פניהם אל עבר ירושלים, בירתה הנצחית של העם היהודי. בקדמת בית הכנסת תוכלו למצוא גם את ארון הקודש, שהוזכר קודם, ואת בימת התפילה, תיבת עץ מלבנית אשר על גביה מוביל הרב את התפילה.

 

אילו עוד סמלים יש בבית כנסת?

כפי שנכתב קודם, בקדמת כל בית כנסת מצוי ארון הקודש, אשר מכיל בתוכו את ספר התורה. לפיכך, ארון הקודש הוא כמובן הרהיט החשוב ביותר בבית הכנסת. מה שאולי לא ידעתם הוא שמעל ארון הקודש ישנו אור שתמיד דולק, המכונה "נר תמיד". תפקיד הנר הוא לסמל שהקדוש ברוך הוא תמיד נמצא סביבנו ושומר עלינו.

אילו עוד סמלים יש בבית כנסת

האם בכל בית כנסת יש הפרדה בין גברים לנשים?

פרט מידע נוסף שאולי לא ידעתם, במיוחד אם אתם מכירים בעיקר בתי כנסת מסורתיים ואורתודוקסים, הוא שישנם בתי כנסת בהם אין הפרדה בין גברים לנשים. בחלק מן בתי הכנסת הרפורמיים, בישראל או בעולם, אין עזרת נשים ואין הפרדה בין גברים לנשים בעת התפילה. מעבר לכך, בחלק מהן תוכלו למצוא רבניות שיובילו את התפילה. רבים אולי לא יודעים זאת, אך ליהדות זרמים רבים, והזרם הרפורמי גדל בפופולריות שלו בשנים האחרונות.

 

סיכום

אמנם בתי כנסת הם חלק בלתי נפרד מהחיים בישראל, אך יש פרטים רבים שאולי האדם הממוצע מן הרחוב לא יידע על בתי כנסת, כמו נר תמיד או מנהגים בבתי כנסת רפורמיים.

4 עובדות מעניינות שייתכן שלא הכרתם על בתי כנסת

אולי יעניין אותך גם

הדפסה על קנבס
הדפסת תמונות על קנבס

מאז פריצתו של העידן הדיגיטלי, כמעט ונעלמו אלבומי התמונות הפיזיים מחיינו. אנחנו כבר לא מעלעלים באלבומים הישנים כדי להיזכר באירועים, אלא גוללים בטלפון. עם זאת,

קראו עוד »